nahrávám...

Gambie

Navigace:
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Roman Posolda
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč
Fotogragie Gambie © Pavel Mek Zuchnický
Fotogragie Gambie © Pavel Mek Zuchnický
Fotogragie Gambie © Martin Homan
Fotogragie Gambie © Martin Homan
Fotogragie Gambie © Martin Homan
Fotogragie Gambie © Martin Homan
Fotogragie Gambie
Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Roman Posolda Fotogragie Gambie © Silvestr Tkáč Fotogragie Gambie © Pavel Mek Zuchnický Fotogragie Gambie © Pavel Mek Zuchnický Fotogragie Gambie © Martin Homan Fotogragie Gambie © Martin Homan Fotogragie Gambie © Martin Homan Fotogragie Gambie © Martin Homan Fotogragie Gambie
Číslo zájezdu 489960
Doprava Vlastní doprava - Ostatní zeměVlastní doprava
Lokalita
Ostatní země
Ubytování Vlastní ubytování
Strava Vlastní
Termínů
první 24.11.2018
Cena od
22 500 Kč
Mám dotaz Mám zájem

Popis zájezdu

Je mnoho způsobů, jak poznávat Afriku. Z pohodlných sedadel klimatizovaných terénních automobilů prohlížet za skly divokou přírodou, vyhýbat se kontaktu s obyčejnými a přespávat v luxusních hotelech. To my rozhodně dělat nebudeme. Kola pro Afriku působí v Gambii již pátým rokem a za tuto dobu dokázaly projít každou vesnici, pomoci tisícovkám dětem ke vzdělání, které Gambie tak potřebuje. Nyní máme příležitost poznat zblízka jak moc jedno kolo dokáže změnit život dětem. Půjdeme do škol, budeme s dětmi trávit čas, naučí nás vařit tradiční Gambijská jídla, popovídají nám o svých malých a vzdálených vesničkách a zahrajeme si fotbalový zápas ČR vs. Gambie. Malá “nudle” kolem řeky Gambie, kterou na různých místech několikrát přeplujeme, není typickou destinací pro safari, přesto může nabídnout zajímavý pohled do historie otrokářství a kolonialismu, nádhernou přírodu, stovky barevných ptáků, přátelské úsměvy “domorodců” a barevnost bazarů se zeleninou a pestrými látkami. Podíváme se z první ruky na to jak Kola pro Afriku fungují, jak pomáhají a s jakými výzvami se potýkají. Budeme spát ve školách, ve stanech i v příjemných hotýlcích, budeme se koupat v Atlantiku a nevynecháme ani pohlazení odpočívajících krokodýlů, plavbu mezi hrochy a návštěvu bývalého obchodu s otroky. Nízké stropy vězení a poutavé vyprávění po stopách Kunty Kinteho od překladiště otroků, přes vlhké kobky samotek až ke stromu svobody. Pak pochopíme co znamená nápis na soše “NEVER AGAIN!”.

Program : 1. Večer přiletíme na mezinárodní letiště v Banjulu, zvládneme vstupní formality, prodereme se davem taxikářů a na korbě pickupu se přesuneme přes rozvířené večerní davy do městečka Sanyang, kde zahájíme naši expedici tradičním Gambijským jídlem „benečin“ . Přespíme v příjemném vesnickém prostředí místního kempu.

2. Ráno projedeme přes centrum největšího města Gambie - Serrekunda. Přejedeme kolem jedné z nejvyšších staveb v zemi - Oblouku 22., který připomíná slavný vojenský převrat z roku 1994, uvidíme parlament, povíme si o moderní historii Gambie a za slavným venkovním bazarem Albert Market, dojdeme do přístavu, kde se trajektem přepravíme na druhý břeh řeky do Barry. Na severním břehu se projdeme po pevnosti Fort Bulen a navštívíme městečko Juffureh i ostrov Kunta Kinteh, kde nás zamrazí při vyprávění o kruté otrokářské historii této malé země. Poznáme, jak byli otroci přepravováni a kde byli drženi, aby ztratili síly se vzbouřit. Večer dojedeme do Farafeni, kde přespíme na místní škole.

3. Po probuzení úderným školním zvonkem z ocelového disku kola automobilu se přivítáme s ředitelem a dětmi, přes den se budeme věnovat společným aktivitám a programu, který nám škola připraví. Součástí bude společné vaření a kulturní program. Kvečeru si převezmeme kola, zkontrolujeme jejich technický stav, nakoupíme zásoby a připravíme se na vyjetí následující den.

4. Čeká nás první cykloetapa. Již za úsvitu vyrazíme na východ přes, vesničky, on road i off road, abychom večer dorazili do školy Panchang.

5. Přejedeme na kole do Wassu, se vydáme prozkoumat tajemství záhadných kamenných kruhů,  postavených dávnými civilizacemi obývající západní Afriku. Po krátké pauze přejedeme do městečka Kuntaur na břehu řeky, kde domluvíme loď, která nás převeze  do rezervace River Gambia National Park na ke břehům ostrova Baboon Island. Zhruba tříhodinovou vyjížďku na lodi strávíme pozorováním šimpanzů i hrochů, budeme-li mít štěstí. Cestou budeme mít možnost vidět celou řadu pestrobarevných ptáků. Při západu slunce přejedeme pár kilometrů do školy v Jarumeh Koto.

6. Přejedeme do Janjangbureh - další pozůstatek otrokářské historie. Podíváme se v jakých podmínkách museli otroci čekat na to, až budou prodáni novému majiteli a deportováni ze země. Janjangbureh v 19. století sloužilo zároveň jako centrum osvobozených otroků, navrácených do Afriky po zákazu otroctví. Byla zde postavena také jedna z první škol v západní Africe, kterou navštívíme.

7. - 8. Na kolech přejedeme do městečka Brikama Ba, odkud se naložíme na korbu nákladního auta a dojedeme asi 100 km do Somy. Dva dny strávíme ve škole ve městě Mansa Konko. Za dva dny stihneme shlédnout divadelní představení v režii studentů školy, zajet se podívat k řece, kde se staví jediný most přes řeku Gambii, naučit se tradiční africké tance a zahrát si přátelský fotbalový zápas Česko-Gambie (který v roce 2017 při prvním konání expedice skončil nerozhodně). Ve škole Mansa Konko odevzdáme kola.

9. Místní dopravou v minibusu do kterého se vždy vejde téměř neomezený počet pasažérů se přesuneme do kempu v Sanyangu. Místo hektických přesunů dojedeme jen cca 4 km na pláž, kde strávíme den koupáním v Atlantiku, popíjením piva nebo libovolného alkoholického nebo nealkoholicého nápoje.

10. Navštívíme přírodní rezervaci Abuko, podíváme se na největší bazar s živým dobytkem v Gambii a odtud přejedeme do Fajary, kde uctíme památku padlých ve druhé světové válce na hřbitově, popojedeme kousek do  Bakau, kde si sáhmene na živé krokodýly a navštívíme místní etnologické muzeum. Zájemci zde mohou také nakoupit ručně vyráběné dřevěné sošky, barevné košile a další suvenýry.

11. Uděláme si výlet na kolech do města Kartong, kde se podíváme na hranici se Senegalem a na pláž. Domluvíme se s místním rybáři, kteří nás mohou vzít lodí na lov. Večer strávíme v doprovodu místní živé hudby. Hudebníci nás rádi přiučí základům svého rytmického umění.

12. Ráno se přesuneme do pulzujícího venkovního bazaru Serrekundě, kde nakoupíme poslední suvenýry. Tento bazar je místem kde každý den nakupuje tisíce místních koření, zeleninu, oblečení, elektroniku dáme společnou večeři a postupně se odebereme na letiště abychom se s Gambií rozloučili.

Cena zahrnuje

 • veškerou společnou dopravu
 • ubytování (4x v kempu
 • 7x v partnerských školách - podrobněji v záložce "Nejčastější dotazy")
 • průvodce
 • benefiční příspěvek na projekt Kola pro Afriku (5.000 Kč)
 • zprostředkování vstupního povolení (Entry Clearance)
 • pojištění léčebných výloh a zákonné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • letenku (orientační cena zpáteční letenky od 17.000 Kč včetně tax)
 • vstupy do památek a muzeí
 • stravování

Termíny

Datum Počet dnů / nocí Cena od Ceny / Rezervovat
       

listopad 2018

     
24.11.2018 12 / 11 22 500 Kč ukázat ceny / rezervaceceny
Pokud není uvedeno jinak, ceny zájezdů jsou v Kč s DPH. Ceny jsou pouze orientační

Máte k zájezdu nějaké otázky? Zeptejte se nás...


kvůli rychlejší komunikaci
Rezervujte zájezdy s jistotou

 • 01
  Nejlepší výběr zájezdů

  Cestovní agentura nabízí pohodlně na jednom místě přehled zájezdů více cestovních kanceláří

 • 02
  Ověřené zájezdy

  Díky zpětné vazbě našich klientů jsme schopni Vám nabídnout jen kvalitní zájezdy

 • 03
  Pojištění proti úpadku

  Cestovní agentura nabízí zájezdy pouze cestovních kanceláří, které jsou pojištěny proti úpadku

 • 04
  Žádné rezervační poplatky

  Neúčtujeme žádné rezervační poplatky ani v případě zrušení nezávazné rezervace

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.